29. listopadu 2014

Cizrnová polévka s uzenou paprikou



Hodnocení: 8/10

Recept (2 porce):
1 plechovka cizrny
1 menší mrkev
1  brambor
1/2 cibule
rostlinná smetana (cca 100 ml)
sůl, pepř
sladká a uzená paprika (fajnšmekři můžou dát místo sladké pálivou)

Nejdřív si na oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibulku, přidáme brambor a mrkev nakrájenou na malé kostičky (= když jste hladoví, zkrátíte tím dobu vaření na minimum). Přidáme propláchnutou cizrnu a zasypeme sladkou i uzenou paprikou. Promícháme, aby se nám všechny ingredience smíchali s paprikou. Zalijeme vodou nebo zeleninovým vývarem (cca 3/4 litru) a necháme vařit dokud nám brambory a mrkev nezměknou. Pak už jen rozmixujeme, přilijeme rostlinnou smetanu a případně rozředíme/zahustíme dle libosti. Dochutíme a můžeme podávat.

S cizrnou mám pořád trochu problém. Zatím jsem jí nepřišla na chuť, ale tohle je skvělý způsob jak jí zařadit do jídelníčku. Recept je vlastně polévkovou verzí cizrny na paprice a je poznamenaná právě chutí uzené papriky. Pokud zrovna nemáte po ruce cizrnu v plechovce můžete samozřejmě použít normální. Tu je ale potřeba nejdřív na pár hodin namočit a uvařit předem v tlakovém hrnci (+-40 minut). No a pokud byste chtěli zkusit jinou variantu, zkuste třeba tuhle :)

L.

28. listopadu 2014

Dýňová polévka s kokosovým mlékem a chilli


 
(kolejní vaření v praxi :P)
Dýňovka je taková klasika, kterou najdete na každém foodblogu. Tenhle recept přichází tak trochu s křížkem po funuse protože dýňová sezona už dávno vyvrcholila, ale to neznamená, že byste měli na dýni zapomenout.

Hodnocení: 10/10
Recept:
1/2 dýně hokkaidó
1 menší cibule
1 malá plechovka nebo 1/2 velké plechovky kokosového mléka = cca 150 ml (stačí méně procentní)
1 čerstvá nebo sušená chilli paprička
bobkový list
olivový olej
sůl, pepř
zeleninový vývar nebo bujón (nebo voda ;))

Dýni si oloupeme a nakrájíme na menší kostky. V hrnci si mezitím na oleji osmahneme na drobno nakrájenou cibuli, přihodíme dýni, zalijeme vývarem/vodou, přihodíme bobkový list a vaříme do změknutí. Když je dýně vařená slijeme vodu, dýni rozmixujeme tyčovým mixérem, vrátíme na vařič, zalijeme kokosovým mlékem a necháme prohřát. Nakonec dochutíme a přidáme na drobno nasekanou chilli papričku (čím déle se bude paprička vařit, tím pálivější můžete očekávat výsledek). Kokosovým mlékem můžeme polévku ještě dozdobit na talíři.
Na ozdobu můžeme použít i opražená dýňová semínka.

Dýňovka je nejlepší, díky chilli pořádně zahřeje za dlouhých, studených, zimních večerů. Variací je neskutečné množství, ale osobně mám právě tuhle variantu s kokosovým mlékem nejradši :)

L.

27. listopadu 2014

Česneková pomazánka



Protože nastalo úžasné období nachlazení, je potřeba se bránit. Čerstvý česnek je ideální zbraní.

Hodnocení: 8/10
Ingredience:
1 bazalkového nebo jiného tofu (ale bazalkové doporučuju :))
4 stroužky česneku (slabší povahy dají tři)
1/2 menšího rajčete
kousek salátové okurky (odkrojte cca 5cm)
olivový olej, sůl, pepř

Příprava je samozřejmě velice jednoduchá Všechno nakrájíme, hodíme do mixéru a umixujeme. Doporučuji nedávat rajče a okurku celou hned, ale doplnit podle konzistence ať z toho není moc tekutá kajda. Podle chuti můžete samozřejmě doplnit i nějakou tou bylinkou - třeba čerstvou bazalkou.

Mažeme na pečivo nebo použijeme jako dip na zeleninu případně obojí :)

L.

5. listopadu 2014

Pohankovo-slzovkové rizoto s hlívou a petrželkou



Hodnocení: 10/10

'Rizoto' samozřejmě není nejlepší označení pro tento pokrm - je to taková variace na houbového kubu a neveganskou husí krev (třikrát tfuj!). Na přípravu je velice jednoduché, jen díky namáčení a vaření pohanky a slzovky je trošku zdlouhavé. Nicméně je až neskutečně zdravé a blahodárné, i díky použití pokladu zvaného slzovka. Kdo někdy přičichl k tradiční čínské medicíně, jistě o slzovce slyšel (pokud ne, přičichl málo). Slzovka neboli Jobovy slzy je obilnina, jejíž pěstování sahá daleko do minulosti lidstva. Dovolím si konstatovat, že se jedná o jeden z největších zázraků, které do úst můžeme strčit. Podle působení TČM pomáhá slzovka odstraňovat stagnace a blokády, vylučovat z těla přebytečnou vlhkost, zmírňovat překyselení organismu a celkově čistit a harmonizovat tělo. Jinýmy slovy (západní medicíny) má slzovka protirakovinné účinky, pomáhá snižovat cholesterol, oceníme ji v boji proti nadváze a obezitě, zlepší nám trávení, spánek, zbaví nás otoků a celkově se budeme cítit lépe. Úplně ideální tedy ale nejspíše nebude pro horkokrevné astenické zarudlé typy lidí - ti její používání proberou s lékařem TČM. Slzovka je jako stvořená pro moderního uspěchaného člověka - jako zbraň (alternativní medicíny) v prevenci i v přímém boji proti snad všem civilizačním nemocem. TCM herbs vyrábějí ze slzovky dokonce i instantní Nápoj čínských MUDRců, ideální místo ranní kávy. Pro více informací o slzovce a jejím použití odkazuji na stránky Petra Hoffmanna.

Suroviny:

hrnek pohanky
půl hrnku slzovky
kvalitní zeleninový vegan bujón
velký svazek petrželky
velký trs hlívy (či jedno 'supermarketové' balení)
kvalitní sójová omáčka (shoyu či tamari)
kmín
sůl, pepř
olivový olej
(případně cibule na cibulový základ, já ji ale tentokrát nepoužila, protože mě zlobí žáha a pan Žaludek) :)

Postup:

Den předem namočíme pohanku, zhruba v polovině doby máčení vyměníme vodu. Slzovku dáme vařit do 3 hrnků vody s bujónem (nemusí být, ale já ho používám ráda) a vaříme 10 minut. Poté přidáme pohanku (bez vody, ve které se máčela) a vaříme vše do změknutí. Voda by se měla vsáknout, pokud ne, po uvaření přebytečnou slijeme. Na pánvi případně uděláme cibulový základ - až do částečného zkaramelizování cibulky! Ať už ho uděláme či ne, na pánev hodíme na kousky pokrájenou hlívu, posypeme kmínem, trochu osolíme či zakápneme sójovkou aby pustila vodu a opečeme. Poté přidáme uvařené (pseudo)obiloviny, krátce opečeme, případně dochutíme sójovkou a pepřem a sejmeme z plotny. Nakonec vmícháme nasekanou petrželku a podáváme s rajčatovým salátem či s kyselými okurkami.

B.


4. listopadu 2014

Plněné papriky s rajčatovou omáčkou


omlouváme se za nepříliš dobrou kvalitu fotky - chybělo světlo a servírovaly jsme ve skoro-polních podmínkách :/

Hodnocení: 10/10

Suroviny:

2 papriky
3 velké cibule
hrst sušených shitake (nebo velký trs čerstvé hlívy)
plechovka loupaných rajčat
hrnek červené čočky
3 vrchovaté lžíce cizrnové mouky
5 bobkových listů, kmín, skořice
šťáva z 1/2 citrónu
olivový olej
sůl, pepř, zeleninový veganský bujón
ideálně i něco zeleného (což jsme neměly), nejlépe čerstvou petrželku

Postup:

Sušené houby spaříme horkou vodou a necháme nejméně 15 minut odstát. Na oleji orestujeme 2 nadrobno nakrájené cibule dozlatova. V hrnci uvaříme (rozvaříme na hustou kaši) červenou čočku s jedním veganským bujónem. K cibulce přidáme vyždímané a pokrájené shitake (nebo nakrájenou hlívu), přidáme dvě špetky kmínu a zarestujeme. Cibulku s houbami nasypeme do hrnce k rozvařené červené čočce, zamícháme a zaprášíme cizrnovou moukou. Ještě opečeme (pozor na připalování) a vmícháme nasekané bylinky (pokud máte). Směsí plníme očištěné a rozpůlené papriky. Mezitím do hlubokého pekáčku nebo zapékací mísy navrstvíme na měsíčky nakrájenou cibuli a zalijeme ji plechovkou rajčat, která rozmačkáme vidličkou. Omáčku poklademe bobkovým listem a vložíme na ni papriky. Pečeme 30 minut (nebo do zhnědnutí náplně paprik) na zhruba 220 stupňů. Po upečení vyjmeme papriky a bobkový list a omáčku nalijeme do mixovací nádoby. Přilijeme citronovou šťávu, vsypeme lžičku skořice a vše rozmixujeme tyčovým mixérem. Dle chuti osolíme a opepříme, můžeme osladit agávovým sirupem, ale my jsme nedoslazovaly - omáčka nám chutnala už tak. Servírujeme s čerstvým zeleninovým salátkem (inu, jak bylo napsáno výše - naše servírování na fotce byla večerní znouzecnost). Díky Evě Francové za vynikající tip! ;)

B. & L.

2. listopadu 2014

Hrášková polévka s čerstvou mátou



Hodnocení: 10/10

Tahle polévka je zázrak. Je absolutně vynikající a přitom směšně snadná. Sytá, výživná a ještě ke všemu vám uspoří čas - doporučujeme!

Suroviny:

1 velká cibule
2 velké sáčky mraženého zeleného hrášku
1 litr zeleninového vývaru nebo 1 l vroucí vody a kvalitní veganský bujón
citrónová šťáva
několik čerstvých mátových listů
oliv. olej
sůl, pepř

Postup:

Na oleji osmahneme nakrájenou cibuli, přidáme mražený hrášek a zlehka opečeme. Zalijeme vývarem a krátce povaříme. Vše rozmixujeme tyčovým mixérem a ochutíme čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Přidáme na kousky pokrájené mátové listy a opět promixujeme. Dle chuti dosolíme a opepříme.

B.


Středomořská pomazánka



Hodnocení: 6/10

Suroviny:

1 plechovka cizrny
1 cibule
2 stroužky česneku
5 sušených rajčat
malá hrst černých oliv
2 lžíce kvalitní sójové omáčky (shoyu nebo tamari)
koření (adžika/bazalka, oregano)
olivový olej
sůl, pepř

Postup:

Cibulku osmahneme dozlatova na olivovém oleji. Sušená rajčata zalijeme horkou vodou a necháme 15 minut odstát, poté vymačkáme, nakrájíme na menší kousky a spolu s cibulkou vsypeme do misky. Přidáme slitou cizrnu, sójovku, lžíci olivového oleje, olivy a koření. Vše promixujeme tyčovým mixérem, vychladíme a podáváme.

Tentokráte B. i L. :)