1. prosince 2014

Soba nudle s tofu a avokádem



Inspirace: TastyTalkings
Hodnocení: 6/10

Recept (na jednu porci):
90g nudlí soba
cca 80g tofu (doporučila bych použít tofu s řasou od Sunfood)
1/2 menšího avokáda
1 jarní cibulka
1/2 limetky
1 čerstvá chilli paprička
sójová omáčka
(a sezamová semínka, na která jsem při nákupu úspěšně zapomněla)

Soba nudle si uvaříme v osolené vodě - stačí jim cca 5 minut vaření. Na suché pánvi si osmahneme cibulku a chilli papričku, přihodíme tofu a lehce osmahneme. Avokádo si nakrájíme na menší kousky a zakápneme částí šťávy z limetky. Nudle dochutíme sójovou omáčkou, přidáme avokádo, tofu s cibulkou a nakonec všechno polijeme zbytkem šťávy z limetky. (Navrch pak posypeme sezamovými semínky).

Na koleji člověk ocení hlavně rychlovky nenáročné na přípravu a suroviny. Tohle jídlo vám zabere tak maximálně 15 minut. Je ale pravda, že mi přišlo chuťově až moc nevýrazné, což je i použitím tofu natural. V původním receptu je ještě sezamový olej a rýžový ocet, což by chuť pravděpodobně pozměnilo, ani tak ale nečekejte zrovna chuťový zázrak.

29. listopadu 2014

Cizrnová polévka s uzenou paprikou



Hodnocení: 8/10

Recept (2 porce):
1 plechovka cizrny
1 menší mrkev
1  brambor
1/2 cibule
rostlinná smetana (cca 100 ml)
sůl, pepř
sladká a uzená paprika (fajnšmekři můžou dát místo sladké pálivou)

Nejdřív si na oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibulku, přidáme brambor a mrkev nakrájenou na malé kostičky (= když jste hladoví, zkrátíte tím dobu vaření na minimum). Přidáme propláchnutou cizrnu a zasypeme sladkou i uzenou paprikou. Promícháme, aby se nám všechny ingredience smíchali s paprikou. Zalijeme vodou nebo zeleninovým vývarem (cca 3/4 litru) a necháme vařit dokud nám brambory a mrkev nezměknou. Pak už jen rozmixujeme, přilijeme rostlinnou smetanu a případně rozředíme/zahustíme dle libosti. Dochutíme a můžeme podávat.

S cizrnou mám pořád trochu problém. Zatím jsem jí nepřišla na chuť, ale tohle je skvělý způsob jak jí zařadit do jídelníčku. Recept je vlastně polévkovou verzí cizrny na paprice a je poznamenaná právě chutí uzené papriky. Pokud zrovna nemáte po ruce cizrnu v plechovce můžete samozřejmě použít normální. Tu je ale potřeba nejdřív na pár hodin namočit a uvařit předem v tlakovém hrnci (+-40 minut). No a pokud byste chtěli zkusit jinou variantu, zkuste třeba tuhle :)

L.

28. listopadu 2014

Dýňová polévka s kokosovým mlékem a chilli


 
(kolejní vaření v praxi :P)
Dýňovka je taková klasika, kterou najdete na každém foodblogu. Tenhle recept přichází tak trochu s křížkem po funuse protože dýňová sezona už dávno vyvrcholila, ale to neznamená, že byste měli na dýni zapomenout.

Hodnocení: 10/10
Recept:
1/2 dýně hokkaidó
1 menší cibule
1 malá plechovka nebo 1/2 velké plechovky kokosového mléka = cca 150 ml (stačí méně procentní)
1 čerstvá nebo sušená chilli paprička
bobkový list
olivový olej
sůl, pepř
zeleninový vývar nebo bujón (nebo voda ;))

Dýni si oloupeme a nakrájíme na menší kostky. V hrnci si mezitím na oleji osmahneme na drobno nakrájenou cibuli, přihodíme dýni, zalijeme vývarem/vodou, přihodíme bobkový list a vaříme do změknutí. Když je dýně vařená slijeme vodu, dýni rozmixujeme tyčovým mixérem, vrátíme na vařič, zalijeme kokosovým mlékem a necháme prohřát. Nakonec dochutíme a přidáme na drobno nasekanou chilli papričku (čím déle se bude paprička vařit, tím pálivější můžete očekávat výsledek). Kokosovým mlékem můžeme polévku ještě dozdobit na talíři.
Na ozdobu můžeme použít i opražená dýňová semínka.

Dýňovka je nejlepší, díky chilli pořádně zahřeje za dlouhých, studených, zimních večerů. Variací je neskutečné množství, ale osobně mám právě tuhle variantu s kokosovým mlékem nejradši :)

L.

27. listopadu 2014

Česneková pomazánka



Protože nastalo úžasné období nachlazení, je potřeba se bránit. Čerstvý česnek je ideální zbraní.

Hodnocení: 8/10
Ingredience:
1 bazalkového nebo jiného tofu (ale bazalkové doporučuju :))
4 stroužky česneku (slabší povahy dají tři)
1/2 menšího rajčete
kousek salátové okurky (odkrojte cca 5cm)
olivový olej, sůl, pepř

Příprava je samozřejmě velice jednoduchá Všechno nakrájíme, hodíme do mixéru a umixujeme. Doporučuji nedávat rajče a okurku celou hned, ale doplnit podle konzistence ať z toho není moc tekutá kajda. Podle chuti můžete samozřejmě doplnit i nějakou tou bylinkou - třeba čerstvou bazalkou.

Mažeme na pečivo nebo použijeme jako dip na zeleninu případně obojí :)

L.

5. listopadu 2014

Pohankovo-slzovkové rizoto s hlívou a petrželkou



Hodnocení: 10/10

'Rizoto' samozřejmě není nejlepší označení pro tento pokrm - je to taková variace na houbového kubu a neveganskou husí krev (třikrát tfuj!). Na přípravu je velice jednoduché, jen díky namáčení a vaření pohanky a slzovky je trošku zdlouhavé. Nicméně je až neskutečně zdravé a blahodárné, i díky použití pokladu zvaného slzovka. Kdo někdy přičichl k tradiční čínské medicíně, jistě o slzovce slyšel (pokud ne, přičichl málo). Slzovka neboli Jobovy slzy je obilnina, jejíž pěstování sahá daleko do minulosti lidstva. Dovolím si konstatovat, že se jedná o jeden z největších zázraků, které do úst můžeme strčit. Podle působení TČM pomáhá slzovka odstraňovat stagnace a blokády, vylučovat z těla přebytečnou vlhkost, zmírňovat překyselení organismu a celkově čistit a harmonizovat tělo. Jinýmy slovy (západní medicíny) má slzovka protirakovinné účinky, pomáhá snižovat cholesterol, oceníme ji v boji proti nadváze a obezitě, zlepší nám trávení, spánek, zbaví nás otoků a celkově se budeme cítit lépe. Úplně ideální tedy ale nejspíše nebude pro horkokrevné astenické zarudlé typy lidí - ti její používání proberou s lékařem TČM. Slzovka je jako stvořená pro moderního uspěchaného člověka - jako zbraň (alternativní medicíny) v prevenci i v přímém boji proti snad všem civilizačním nemocem. TCM herbs vyrábějí ze slzovky dokonce i instantní Nápoj čínských MUDRců, ideální místo ranní kávy. Pro více informací o slzovce a jejím použití odkazuji na stránky Petra Hoffmanna.

Suroviny:

hrnek pohanky
půl hrnku slzovky
kvalitní zeleninový vegan bujón
velký svazek petrželky
velký trs hlívy (či jedno 'supermarketové' balení)
kvalitní sójová omáčka (shoyu či tamari)
kmín
sůl, pepř
olivový olej
(případně cibule na cibulový základ, já ji ale tentokrát nepoužila, protože mě zlobí žáha a pan Žaludek) :)

Postup:

Den předem namočíme pohanku, zhruba v polovině doby máčení vyměníme vodu. Slzovku dáme vařit do 3 hrnků vody s bujónem (nemusí být, ale já ho používám ráda) a vaříme 10 minut. Poté přidáme pohanku (bez vody, ve které se máčela) a vaříme vše do změknutí. Voda by se měla vsáknout, pokud ne, po uvaření přebytečnou slijeme. Na pánvi případně uděláme cibulový základ - až do částečného zkaramelizování cibulky! Ať už ho uděláme či ne, na pánev hodíme na kousky pokrájenou hlívu, posypeme kmínem, trochu osolíme či zakápneme sójovkou aby pustila vodu a opečeme. Poté přidáme uvařené (pseudo)obiloviny, krátce opečeme, případně dochutíme sójovkou a pepřem a sejmeme z plotny. Nakonec vmícháme nasekanou petrželku a podáváme s rajčatovým salátem či s kyselými okurkami.

B.


4. listopadu 2014

Plněné papriky s rajčatovou omáčkou


omlouváme se za nepříliš dobrou kvalitu fotky - chybělo světlo a servírovaly jsme ve skoro-polních podmínkách :/

Hodnocení: 10/10

Suroviny:

2 papriky
3 velké cibule
hrst sušených shitake (nebo velký trs čerstvé hlívy)
plechovka loupaných rajčat
hrnek červené čočky
3 vrchovaté lžíce cizrnové mouky
5 bobkových listů, kmín, skořice
šťáva z 1/2 citrónu
olivový olej
sůl, pepř, zeleninový veganský bujón
ideálně i něco zeleného (což jsme neměly), nejlépe čerstvou petrželku

Postup:

Sušené houby spaříme horkou vodou a necháme nejméně 15 minut odstát. Na oleji orestujeme 2 nadrobno nakrájené cibule dozlatova. V hrnci uvaříme (rozvaříme na hustou kaši) červenou čočku s jedním veganským bujónem. K cibulce přidáme vyždímané a pokrájené shitake (nebo nakrájenou hlívu), přidáme dvě špetky kmínu a zarestujeme. Cibulku s houbami nasypeme do hrnce k rozvařené červené čočce, zamícháme a zaprášíme cizrnovou moukou. Ještě opečeme (pozor na připalování) a vmícháme nasekané bylinky (pokud máte). Směsí plníme očištěné a rozpůlené papriky. Mezitím do hlubokého pekáčku nebo zapékací mísy navrstvíme na měsíčky nakrájenou cibuli a zalijeme ji plechovkou rajčat, která rozmačkáme vidličkou. Omáčku poklademe bobkovým listem a vložíme na ni papriky. Pečeme 30 minut (nebo do zhnědnutí náplně paprik) na zhruba 220 stupňů. Po upečení vyjmeme papriky a bobkový list a omáčku nalijeme do mixovací nádoby. Přilijeme citronovou šťávu, vsypeme lžičku skořice a vše rozmixujeme tyčovým mixérem. Dle chuti osolíme a opepříme, můžeme osladit agávovým sirupem, ale my jsme nedoslazovaly - omáčka nám chutnala už tak. Servírujeme s čerstvým zeleninovým salátkem (inu, jak bylo napsáno výše - naše servírování na fotce byla večerní znouzecnost). Díky Evě Francové za vynikající tip! ;)

B. & L.

2. listopadu 2014

Hrášková polévka s čerstvou mátou



Hodnocení: 10/10

Tahle polévka je zázrak. Je absolutně vynikající a přitom směšně snadná. Sytá, výživná a ještě ke všemu vám uspoří čas - doporučujeme!

Suroviny:

1 velká cibule
2 velké sáčky mraženého zeleného hrášku
1 litr zeleninového vývaru nebo 1 l vroucí vody a kvalitní veganský bujón
citrónová šťáva
několik čerstvých mátových listů
oliv. olej
sůl, pepř

Postup:

Na oleji osmahneme nakrájenou cibuli, přidáme mražený hrášek a zlehka opečeme. Zalijeme vývarem a krátce povaříme. Vše rozmixujeme tyčovým mixérem a ochutíme čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Přidáme na kousky pokrájené mátové listy a opět promixujeme. Dle chuti dosolíme a opepříme.

B.


Středomořská pomazánka



Hodnocení: 6/10

Suroviny:

1 plechovka cizrny
1 cibule
2 stroužky česneku
5 sušených rajčat
malá hrst černých oliv
2 lžíce kvalitní sójové omáčky (shoyu nebo tamari)
koření (adžika/bazalka, oregano)
olivový olej
sůl, pepř

Postup:

Cibulku osmahneme dozlatova na olivovém oleji. Sušená rajčata zalijeme horkou vodou a necháme 15 minut odstát, poté vymačkáme, nakrájíme na menší kousky a spolu s cibulkou vsypeme do misky. Přidáme slitou cizrnu, sójovku, lžíci olivového oleje, olivy a koření. Vše promixujeme tyčovým mixérem, vychladíme a podáváme.

Tentokráte B. i L. :)


15. října 2014

Knedlíky plněné "uzeným" se zelím




Česká kuchyně a veganství zní trochu jako oxymorón, ale tohle prostě musíte vyzkoušet!

Inspirace: Vegan Food Porn
Hodnocení: 9/10

Recept (Na 12 knedlíků)
500g brambor, které si uvaříme ve slupce
100g hrubé mouky
100g krupice
cca polovina sáčku sojového granulátu
1 menší cibule
1 balení kysaného zelí
sůl, pepř
uzená paprika

Sójový granulát uvaříme v osolené vodě. Důležité je po uvaření důkladně vymačkat všechnu vodu. Ideální je ho po uvaření ještě osmahnout na trošce oleje. Přidáme sůl, pepř a lžičku uzené papriky.
Brambory si nastrouháme na hrubém struhadle, přidáme mouku, krupici a osolíme. Hmotu vyválíme v bramborové těsto, které si rozdělíme na dvě stejné části a ze kterých vyválíme válečky. Potom si těsto nakrájíme na 12 stejných dílů (doporučuji dělat knedlíky spíš menší), těsto zmáčkneme na placku a plníme sójovým masem. Kuličky pak důkladně "uzavřeme" aby se nám při vaření nerozpadly. Dávejte pozor ať nemáte někde malou prasklinku.
Knedlíky hodíme do vroucí vody a vaříme zhruba 10 minut podle velikosti knedlí.

Zelí buďto uvaříme, fajnšmekři a stoupenci vitamínů si ho dají syrové.
Na trošce oleje si ještě osmahneme dozlatova cibulku, kterou knedlíky a zelí posypeme (+ pokud vám zbyde granulát jako mě, můžete ho k cibulce potom přihodit)


Jsem moc ráda, že můj první pokus o knedlíky se povedl a to hned tak dobře. Knedlíky ocenila i všežravá část rodiny. Jako alternativu můžete na náplň použít i třeba uzené tofu, buď nakrájené na malé kostičky nebo nastrouhané.

L.

28. září 2014

Dýňový guláš



Léto už definitivně skončilo, takže je čas na pořádné zahřívací recepty. Tohle jídlo nejen zahřeje, ale i zasytí a navíc je připraveno ze surovin, které jsou v obchodě neuvěřitelně laciné - ideální pro můj studentský rozpočet!

Hodnocení: 10/10

Recept:
Čtvrtka dýně - hokkaido nebo máslová
2 brambory
1 větší mrkev
1 menší pórek (nebo dvě velké cibule)
1 menší petržel (listy si necháme na ozdobu)
hrstka čerstvého špenátu
1 menší celer
hrášek
bobkový list
sůl, pepř
uzená a sladká paprika
podle chuti ještě chilli
zeleninový bujón (nemusí být)
kukuřičný škrob na zahuštění/červená čočka/jíška

Jako první si na trošce olivového oleje osmahneme pórek, přidáme mrkev, petržel, celer a dýni a opět osmahneme. Potom přihodíme syrové brambory a špenát a všechno zasypeme pořádnou dávkou sladké papriky, trochu menší dávkou uzené papriky a chilli. Promícháme aby se nám zelenina obarvila a vtáhla chuť koření. Zalijeme litrem vody, přihodíme bobkový list, případně kostku bujónu, osolíme, opepříme a vaříme, dokud zelenina nezměkne (cca 15 minut). Na konci vaření ještě přidáme mražený hrášek. Nakonec ještě "guláš" zahustíme kukuřičným škrobem nebo jíškou do požadované konzistence. 
Pokud chcete víc bílkovin, můžete přihodit třeba sojové kostky, které doporučuji vařit zvlášť, důkladně vymačkat a potom přidat spolu s kořením tak, aby dostaly pořádnou chuť. 

L.

26. září 2014

Dýňovo-jablečné muffiny



Inspirace: minimalistbaker
Hodnocení: 4/10

Recept:
1 hrnek dýňového pyré (asi půl kila dýně před uvařením)
2 jablka - nastrouhaná na hrubém struhadle
1 a 1/2 hrnku mouky (tentokrát jsem použila klasickou pšeničnou hladkou)
1/3 hrnku ovesných vloček (celých nebo namletých)
1/3 hrnku cukru
1 hrnek rostlinného mléka
1 lžička sody
1 lžička prášku do pečiva
1,5 lžíce pomletých lněných semínek + 4 lžíce vody (připravit předem)
skořice
2 lžíce oleje
skořice - hodně skořice

Jako první si v míse připravte pomletá lněná semínka s vodou - díky tomu pustí vlákninu. Uvařte si dýni a rozmixujte ji na pyré. Ke lněným semínkům přidáme pyré, mléko, cukr a olej. Smícháme a přidáme sypké ingredience - mouku, vločky, sodu, prášek do pečiva a skořici. Jako poslední do těsta přidáme nahrubo nastrouhaná jablka.
Plníme do formiček a pečeme na 180°C asi 25 minut. Jestli už jsou muffiny hotové zkusíme na špejli.


Tohle je, zcela upřímně, trochu zklamání. Chuťově byly muffiny hrozně nevýrazné, rozhodně to chtělo víc skořice, skvělé by v tom bylo asi i koření na dýňový koláč, ale i tak by se nejednalo o ty nejlepší muffiny na světě. Je fakt, že oproti původnímu receptu jsem jablka nevařila předem a nekrájela je na kousky, ale strouhala, což hodně pozměnilo jejich texturu.
Výhodou je, že jsou hodně syté, nevýhodou je, že jsou díky dýňovému pyré vevnitř dost mazlavé, což vede k další nevýhodě...
Nevím kde se stala chyba, jestli je to vlastností surovin nebo jen moje blbé skladování (ačkoliv byly první den při pokojové teplotě a zbytek v lednici), ale zatímco ostatní muffiny vydrží v pohodě několik dní, tyhle byly třetí den nepoživatelné a musela jsem zbytek vyhodit - začaly se jaksi kazit zevnitř, po rozpůlení byly zevnitř tak nějak divně oslizlé a upřímně už ani moc vábně nevoněly.

Z výsledku mám tedy dost rozporuplné pocity. Zaprvé by jim prospělo mnohem víc koření a zadruhé jsou určeny k přímé konzumaci. Až na tyhle dvě věci ale nejsou chuťově špatné a rozhodně ozvláštní klasické muffiny
(ilustrační fotka vnitřku - po upečení)

24. září 2014

Zelňačka s uzeným tofu




Původní recept: biokuchařka Hanky Zemanové (recept jsem si poupravila a výsledek je geniální!)
Hodnocení: 10/10

Suroviny:

1 menší hlávka bílého zelí
500g kysaného zelí
2 balení uzeného tofu
1 velká cibule
2 l zeleninového vývaru (použila jsem horkou vodu a 3 kvalitní veganské zeleninové bujóny)
4 velké bobkové listy
2 lžičky kmínu, 2 lžičky sladké papriky, 1 vrchovatá lžička uzené papriky
5 zarovnaných lžic cizrnové mouky (použijte jakou máte)
1/2 balení Provamel smetany
2 lžičky olivového + 1 lžička sezamového oleje (jaký chcete a máte)
sůl, pepř

Postup:

Na oleji osmahneme cibulku, přidáme na kostky nakrájené tofu a opečeme. Zasypeme paprikou, kmínem a přidáme bobkový list, krátce osmahneme za stálého míchání (pozor na připálení, aby paprika nezhořkla) a zasypeme moukou. Znovu lehce opečeme, promícháme, přidáme na jemno nakrouhané čerstvé bílé zelí, zalijeme vývarem a necháme 15-20 minut na mírném ohni probublávat pod pokličkou dokud zelí nezměkne. Poté dosolíme a opepříme dle chuti, přidáme kysané zelí i se šťávou a vmícháme smetanu. Znovu lehce povaříme. Podáváme samotnou nebo s krajícem čerstvého poctivého českého chleba. A vězte, že nejlepší je (ostatně jako všechny husté polévky a omáčky) uleželá až od druhého dne.

B.


23. září 2014

Ovesné špalíčky



Výrobce: Sunfood
Cena: 18.50,-/ zdravá výživa
Hodnocení: 0/10 !

Tohle byl krok vedle. Částečně je to i mojí blbostí, Potřebovala jsem do Full English něco co bude vypadat jako párky. Tohle mě v obchodě zaujalo. Špalíčky ale mají fungovat jako příloha, nikoliv jako náhražka párků. Jenže - jejich chuť mi přišla vyloženě odporná. Překonala jsem se a snědla jeden. Nechutnají totiž nijak. Respektive jsou to prostě jen namočené osolené ovesné vločky. Chvíli jsem přemýšlela, co s nimi udělat, ale nenapadlo mě jediné jejich využití, takže nakonec celý balíček letěl do koše - za mě rozhodně nedoporučuji - nevermore!

21. září 2014

Tofu žervé



Inspirace: Veganza
Hodnocení: 9/10

Suroviny:

1 balení tofu natural (Sunfood)
citrónová šťáva
1/2 cibule
velká hrst čerstvé petrželky i se stonky
pár snítek kopru
sůl, pepř

Postup:

Tofu, bylinky, cibuli a dle chuti citrónovou šťávu rozmixujeme na hladký krém. Dle chuti osolíme a opepříme.

Výsledek mě mile překvapil, chutná jako výborná tvarohová jarní pomazánka. Na chleba, do sendviče, k zelenině - zdravé, bez tuku a plné bílkovin!

B.

19. září 2014

Čočkové burgry



Tohle je ten nejjednodušší recept na burgry na světě!

Hodnocení: 8/10

Recept:
červená čočka
jeden kus vegan pečiva
1 lžíce lněného semínka
česnek, sůl, pepř, majoránka

Uvaříme si čočku. V míse si mezitím připravíme namočená lněná semínka a na malé kousky natrháme rohlík. Čočku slijeme a přidáme k pečivu a splácáme do lepkavé hmoty. Okořeníme, přidáme prolisovaný česnek. Tvarujeme placičky a pečeme v troubě dozlatova (cca 15 minut). Pokud by placky byly moc mokré, můžete ještě přisypat trochu mouky, ale neměla by být potřeba.

L.

16. září 2014

Rizoto s květákem a kořenovou zeleninou



Hodnocení: 9/10

Nejedná se o pravé italské rizoto, takže buďte shovívaví - je to klasická rýže se zeleninou - tedy "rizoto počesku", ale za to moc chutné a jednoduché. 

Suroviny:

1 květák
2 bulvy žluté řepy
3 střední mrkve
1 pórek
koření chimichuri (od Antonína; pokud nemáte, nahraďte vaší oblíbenou zeleninovou kořenící směsí)
olivový olej
hrnek směsi jasmínové rýže s červenou rýží
zeleninový vývar (horká voda s kvalitním bujónem)

Postup:

Rýži dáme vařit (v poměru 1 díl rýže na 2 díly vody, nesolím). V hluboké pánvi osmahneme na oleji na silná kolečka nakrájený pórek, přihodíme na kostičky nakrájenou oloupanou žlutou řepu, mrkev a květákový košťál. Podlijeme trochou vývaru, přikryjeme pokličkou a necháme 5 minut podusit. Poté přidáme natrhané květákové růžičky a podusíme pod pokličkou dalších 5 minut. Poté odkryjeme a necháme zredukovat tekutinu. Když je zelenina "na skus" a zbývá už jen trochu tekutiny, vmícháme uvařenou rýži. Dle chuti dosolíme a opepříme a přidáme koření.

Extrémně jednoduché, sezónní a chutné!

B.


15. září 2014

Dýňový chlebíček


Dýňová sezona, yay! Po banánovém a biskupském chlebíčku tu máme dýňový.

Inspirace: minimalistbaker
Hodnocení: 10/10

Ingredience:
  • 1 lžíce lněných semínek, pomletých + 4 lžíce vody
  • 1 hrnek dýňového pyré (dělala jsem zhruba z půl kila neoloupané dýně, stačí jen rozvařit a rozmixovat)
  • 1/3 hrnku datlového nebo jiného sirupu (případně medu)
  • 1/4 hrnku cukru
  • 3 lžíce rostlinného oleje
  • 1 lžička sody
  • 1/2 lžičky prdopeče
  • 1/3 hrnku ovesné mouky (vločky jsem si namlela sama, pokud nemáte tu možnost, použijte jemné ovesné vločky (Emco) nebo je úplně vynechte a dejte o trochu víc mouky) 
  • 1 hrnek mouky - použila jsem žitnou 
  • 1/2 hrnku rostlinného mléka 
  • sušené ovoce podle chuti, ořechy nebo čokoláda, osobně jsem zvolila goji a lískové ořechy
  • 1 lžíce tzv. pumpkin pie koření 
        • 3 lžíce skořice
        • 2 lžičky mletého zázvoru
        • 2 lžičky nastrouhaného muškátového oříšku
        • 4-5 kuliček nového koření
        • 5 hřebíčků → všechno rozdrtíme v hmoždíři a co neupotřebujeme hned schováme na později 
Postup:
Jako první si do větší mísy dejte lněné semínko s vodou, a nechte klidně 10 minut odležet. Potom přidejte sirup, dýňové pyré, cukr, olej a zamíchejte. Jako další přidejte sodu, prášek do pečiva, koření a špetku soli a znovu promíchejte. Přilijte rostlinné mléko a opět promíchejte.
Jako další přidejte ovesnou mouku a obyč mouku a opět promíchejte. Podle typu zvolené mouky se vám může stát, že bude těsto příliš husté. Konkrétně u žitné mouky jsem musela ještě dolít trochu mléka. Konzistence by neměla být příliš tekutá, ale ani moc hustá. Jako poslední přidáme pokrájené sušené plody/ořechy/čokoládu.
Těsto přelijeme do vymazané a vysypané formy a pečeme na 180°C asi 45 minut. Doporučuji zhruba v polovině pečení zakrýt alobalem.

Díky směsi koření má chlebíček výbornou podzimní chuť. Osobně bych příště volila klidně menší množství cukru/sirupu protože ho tam takové množství podle mě není potřeba. K servírování mám ještě tři tipy. Chlebíček je výborný samotný, třeba s kakaem, druhá možnost je ho potřít marmeládou nebo ořechovým máslem. U mě ale zvítězila tahle varianta s domácím vanilkovým pudinkem a banánem!

L.